follow

INTER - Palermo 5-3. Spectacol

Asta a fost aseară pe Meazza. O primă repriză senzaţională a Interului, în care totuşi ocaziile n-au lipsit nici la poarta lui Julio Cesar, şi o a doua parte în care Palermo a încercat imposibilul. Dincolo de relaxarea prematură a băieţilor lui Mourinho, este şi meritul lui Zenga pentru revenirea fantastică a sicilienilor. Nu ştiu ce le-a spus Walter la vestiare, dar le-a spus bine.

Prima repriză a fost strălucitoare. Julio Cesar a respins sigur tentativele lui Micolli de a marca, Maicon şi Chivu au pistonat flancurile, Cordoba şi Samuel au fost foarte siguri, Muntari a dovedit că este pe o pantă ascendentă, Cuchu, Deki şi Capitano au făcut ce ştiu ei mai bine, adica au fost peste tot, iar în faţă, Eto'o şi Balotelli au arătat ca şi cum ar juca de o viaţă împreună, chiar dacă s-au ciondănit puţin la penalty. În aceste condiţii, scorul pauzei a fost 4-0, ca un răspuns pentru victoria lui Juventus în faţa Sampdoriei. Că prea îşi luaseră viteză torinezii.

Profitând de avantajul clar, Mourinho l-a schimbat pe Chivu şi i-a mai acordat nişte minute lui Santon. Din păcate, Bambino a dat senzaţia că a fost luat din somn şi a greşit la două dintre cele trei goluri ale sicilienilor. La 4-3, gluma deja se îngroşase. Mai mult decât atât, Balotelli şi Eto'o, care au făcut tot ce au vrut cu apărarea lui Zenga, au ieşit accidentaţi (sunt în regulă, a anunţat după meci medicul „nerazzurrilor”. Dar la momentul potrivit, Maicon a arătat de ce este cel mai bun fundaş dreapta din lume, s-a distrat puţin cu nişte băieţi şi i-a oferit lui Milito ocazia de a reveni cu gol. Cred că i-a fost tare greu lui Il Principe să înscrie de acolo.

După meci, Mourinho a tras concluziile: „Inter la +4. Bravo Zenga!”.

INTER - Palermo 5-3 (Eto'o 7 pen, 43, Balotelli 35, 42, Milito 83 / Miccoli 49, 67, Hernandez 61)

INTER: Julio Cesar - Maicon, Cordoba, Samuel, Chivu (Santon 46) - Zanetti, Cambiasso, Muntari - Stankovic - Eto'o (Thiago Motta 74), Balotelli (Milito 48)

Palermo: Sirigu - Goian, Kjaer, Migliaccio - Melinte (Hernandez 46), Simplicio (Nocerino 85), Bresciano, Cassani - Pastore (Bertolo 84) - Cavani, Miccoli.