follow

Top 10 Nicola Berti

A fost unul dintre cei mai importanţi mijlocaşi ai Interului de la sfârşitul anilor '80 şi începutul anilor '90. Massimo Moratti povestea că nimeni nu mobiliza echipa mai bine ca el înaintea derby-urilor cu Milan. Este vorba despre Nicola Berti, autorul unor faze şi goluri care au rămas în istoria „nerazzurrilor”. Cele mai reuşite le puteţi (re)vedea mai jos.

10. O acţiune personală senzaţională în sferturile de finală ale Cupei UEFA, ediţia 1990/91. contra Atalantei. Din faza lui Berti s-a născut golul fabulos al lui Matthaus.

9. Aceeaşi competiţie, acelaşi sezon, adversar tot din Italia (Roma), doar că acum vorbim despre finală. Golul de 2-0 din meciul tur.

8. O acţiune superbă a lui Ruben Sosa şi o finalizare pe măsură a lui Berti. Fază dintr-o partidă cu Parma, din 1993.

7. Un gol marcat contra Pescarei, în sezonul pe care niciun interist nu-l poate uita, 1988/89.

6. Unul dintre meciurile de referinţă din istoria Interului, returul cu Aston Villa din Cupa UEFA, ediţia 1990/91. După 0-2 în Anglia, „nerazzurri” au revenit senzaţional în retur, câştigând cu 3-0. Berti nu putea lipsi dintre protagonişti.

5. Victorie cu 1-0 în faţa rivalilor de la Milan, sezonul 1990/91. Unicul gol al meciului a purtat semnătura „pătrarului” interist.

4. Calificare cu emoţii în faţa lui Rapid Viena, în Cupa UEFA. A fost nevoie de prelungiri pentru a-i dovedi pe austrieci. În timpul regulamentar, Berti a marcat o dublă.

3. Finala Cupei UEFA, ediţia 1993/94, prima manşă. Mijlocaşul „nerazzurrilor” aduce victoria în faţa lui Casino Salzburg printr-o execuţie extraordinară.

2. Ştia Moratti ce vorbeşte, vis-a-vis de felul în care Berti se mobiliza în meciurile cu Milan. Aici, golul de 3-0 într-un succes memorabil.

1. Cursa de la Munchen a lui Berti, contra lui Bayern, în Cupa UEFA, nu a avut practic rival în acest clasament.