follow

INTER - CAGLIARI 1-0. REZULTAT MAXIM CU EFORT MINIM

Image and video hosting by TinyPic

Fotbalul a arătat din nou aseară că este straniu. Au fost meciuri în care Inter a suferit mai puţin decât a făcut-o împotriva lui Cagliari, dar a primit gol sau goluri. Ieri însă Julio Cesar a încheiat partida fără a scoate mingea din poartă, deşi sarzii au dominat clar repriza a doua, iar nerazzurri au făcut unul dintre cele mai slabe meciuri ale sezonului. A fost de ajuns golul lui Ranocchia din minutul 7, înscris dintr-o evidentă poziţie de offside, pentru trei puncte şi o presiune suplimentară pe Milan, care acum conduce clasamentul din Serie A cu doar două lungimi.

Leonardo i-a menajat pe Cambiasso şi Stankovic, lăsaţi pe bancă, şi l-a titularizat pe Pandev, probabil cu gândul la meciul cu Bayern, revenind la un sistem, 4-2-3-1, care în prima jumătate a sezonului a oferit puţine satisfacţii. Dar Interul lui Leo este diferit de cel al lui Benitez. Este o echipă care dă naştere la meciuri spectaculoase, mai ales pe teren propriu, pentru că atacă încă din start şi oferă oportunităţi importante şi adversarilor. La fel s-a întâmplat şi aseară.

În primele zece minute, atât Inter, cât şi Cagliari au avut câte 2-3 ocazii de a marca. N-au făcut-o decât nerazzurri, care au executat prin surprindere o lovitură liberă, mingea a ajuns la Kharja, iar şutul franco-marocanului a fost deviat decisiv în poartă de Ranocchia. Primul gol al „Broscoiului” de la sosirea la Milano.

Focul de artificii din startul partidei s-a stins treptat, elevii lui Leonardo mulţumindu-se să conserve rezultatul şi să-şi dozeze efortul în perspectiva duelului din Liga Campionilor de săptămâna viitoare. Dacă până la pauză planul a mers bine, în partea a doua lucrurile s-au dovedit a fi mai dificile pentru nerazzurri, mai ales după ieşirea lui Eto'o, dar şi din cauza faptului că Pandev nu a mai avut evoluţia din primele 45 de minute, una de care nu mai avusesem parte de mult timp. Însă, în ciuda dominării sarzilor şia unor ocazii importante, Julio Cesar nu a fost nevoit să intervină decisiv aproape deloc. Mai mult decât atât, în ultimele minute, Zanetti&co. au reuşit să ţină mingea departe de propria poartă şi să îngheţe definitv jocul.

O victorie chinuită şi la limită, dar, cum spunea Leonardo la final, „nu este nimic în neregulă să câştigi astfel. Să învingi şi când joci slab este de asemenea un semn bun”. De acord, mai ales când cele trei puncte te apropie de principala rivală la titlu.

Dacă Leonardo a urmărit aseară să facă o ultimă repetiţie pentru Bayern, atunci este evident pentru toată lumea că nu i-a ieşit. Contra bavarezilor nu avem voie să evoluăm aşa cum am făcut-o împotriva lui Cagliari. Tind însă să cred că scopul a fost obţinerea unui rezultat maxim cu efort minim. Iar asta ne-a ieşit de minune.

NOTELE INTERIŞTILOR

Julio Cesar 7 - Trei intervenţii importante în debutul partidei, care au împiedicat primirea unui gol care cu siguranţă ar fi schimbat desfăşurarea ostilităţilor.

Maicon 6 - A făcut un joc bun în general, chiar dacă l-a scăpat în debutul partidei pe Lazzari, care a avut bună ocazie. A luat însă prosteşte un cartonaş galben în ultimele minute, ceea ce înseamnă că va lipsi etapa viitoare cu Sampdoria.

Ranocchia 7,5 - Primul gol în nerazzurro şi o nouă evoluţie solidă.

Cordoba 6,5 - Satisfăcător şi fără stângăciile din ultima vreme.

Nagatomo 6 - În creştere faţă de meciul cu Fiorentina, dar nu este încă la nivelul care să-i asigure un loc de titular.

Zanetti 7 - A acoperit ca de obicei bine partea lăsată liberă de urcările în ofensivă ale lui Maicon şi s-a dovedit foarte important la liniştirea jocului în momentele în care oaspeţii presau tot mai mult.

Thiago Motta 6 - Fără prea multe realizări. A greşit o pasă simplă şi l-a pus pe Nene într-o poziţie favorabilă, de care jucătorul lui Cagliari nu a ştiut să profite.

Kharj 6,5 - Mult mai activ în prima repriză, a dat senzaţia că a rămas fără benzină în partea a doua.

Pandev 6 - A început în forţă, cu două ocazii în primele cinci minute, dar s-a stins treptat, revenind la evoluţiile din ultima vreme. Cu Bayern, avem nevoie de primul Goran.

Eto'o 6,5 - Mai puţin incisiv decât de obicei, dar este cel care dă semnalul de atac. După ieşirea sa, Inter nu a mai existat practic în ofensivă.

Pazzini 6 - A primit puţine baloane utilizabile. În schimb, s-a mişcat mult şi a fost mai mereu ca un ghimpe pentru apărarea sarzilor.

Stankovic 6 - A intrat într-un moment în care Inter începuse deja să sufere şi, deşi nu a reuşit prea multe, experienţa sa a fost importantă.

Cambiasso 6 - De cum a intrat a şi început să-şi aranjeze colegii în teren şi să susţină defensiva greu încercată a Interului.

Mariga f.n. - A jucat prea puţin pentru a fi notat.

INTER - Cagliari 1-0 (Ranocchia 7)

INTER: Julio Cesar - Maicon, Ranocchia, Cordoba, Nagatomo - Zanetti, Thiago Motta (Cambiasso 72) - Pandev, Kharja (Mariga 78), Eto'o (Stankovic 61) - Pazzini

Cagliari: Agazzi - Pisano, Astori, Canini, Agostini - Biondini, Conti, Lazzari - Cossu (Nainggolan 70) - Nene, Acquafresca (Ragatzu 64).