follow

INTER - ROMA 5-3. SPECTACOL ÎN STARE PURĂ

Image and video hosting by TinyPic

Un Inter-Roma este contraargumentul împotriva celor care vorbesc despre Serie A ca despre un campionat plictisitor şi lipsit de spectacol. Un duel sinonim cu goluri (94 în ultimele 27 de confruntări directe), cu spectacol, cu incertitudinea rezultatului final până în ultima secundă. Este meciul cu care italienii pot ieşi fără probleme în Europa pentru a se promova. Şi din care, cu mici excepţii, nerazzurri ies învingători.

Leonardo a revenit la sistemul 4-3-1-2 după experimentul nereuşit cu trei atacanţi din etapa trecută, de la Bari. Cordoba a revenit în echipa de start şi a făcut pereche în centrul defensivei cu Ranocchia, în timp ce Zanetti a ocupat poziţia suspendatului Chivu. La mijloc, trio-ul Kharja-Motta-Cambiasso i-a asigurat spatele lui Sneijder, iar Eto'o şi Pazzini au format tandemul din avanposturi.

Tatonarea este un concept necunoscut pentru Inter şi pentru Roma. În minutul 13 se marcaseră deja două goluri (Sneijder cu un şut imparabil la vinclu şi Simplicio din pasa lui Cassetti), iar portarii au avut în continuare de lucru. Julio Cesar a furat prim-planul prin trei intervenţii senzaţionale în aceeaşi fază, în timp ce omologul său din poarta oaspeţilor a bâlbâit o minge trimisă din lovitură liberă de Sneijder şi s-a arcuit la o altă execuţie a olandezului.

Un meci cu un ritm drăcesc, pe contre, cu faze succesive la ambele porţi. În urma unui astfel de moment, Inter va face 2-1. Sneijder, care a redevenit cel ce împarte assisturi în toate direcţiile şi pentru toată lumea, i-a pasat lui Eto'o, iar camerunezul l-a învins pe Julio Sergio după o fentă scurtă în faţa lui Riise. După gol, Sammy s-a îndreptat spre o cameră de pe margine şi şi-a umflat muşchii: „Soy el mejor”. Îndrâzneşte cineva să-l contrazică?

Primele 30 de minute din partea a doua au developat tot ce are Interul mai bun: Maicon ca un adevărat piston, Ranocchia mult mai sigur, Zanetti neobosit, Kharja excelent integrat, Thiago Motta cu o foarte bună viziune a jocului, Eto'o în probabil cea mai bună formă a carierei şi, mai presus de orice, Sneijder. Este atât de reconfortant să-l redescoperi pe olandez, revenit ca titular după două luni! Wes a inventat o pasă sublimă pentru Pazzini, care a scos un nou penalty, plus eliminarea lui Burdisso, apoi i-a pus mingea pe cap lui Eto'o, care i-a oferit lui Thiago Motta al patrulea gol al sezonului.

La 4-1 şi cu un om în plus, Inter părea scăpată în câştigătoare şi toată lumea nu-şi mai punea decât problema scorului. dar nu, nerazzurri nu pot să facă un meci normal. Vucinic a redus din avantaj mai mult întâmplător, iar Loria a marcat şi el pentru un 4-3 care a readus fantoma lui Tottenham pe Meazza. Ultimul cuvânt îl vor avea însă tot elevii lui Leonardo, prin Cambiasso, care a marcat din apropiere după o nouă acţiune a lui El mejor Eto'o.

Cinci goluri împotriva echipei care mereu în ultimii cinci ani este în umbra Interului şi pentru a reduce distanţa faţă de Milan la cinci puncte. Îmi permit să-l citez pe Luigi Garlando, care şi-a încheiat cronica din Gazzetta dello Sport astfel: „Mulţumim pentru spectacol. O partidă superbă”.

NOTELE INTERIŞTILOR

Julio Cesar 8 - Lui i se datorează faptul că am alergat după golul de 2-1 şi nu după egalare. Când ai un astfel de portar, îţi poţi vedea liniştit de ofensivă.

Maicon 7 - L-a masacrat pe Riise în prima repriză şi a continuat să-şi facă jocul şi în partea a doua. Poate că ar fi putut face mai multe la golul lui Simplicio.

Ranocchia 6,5 - Ezitant şi nesigur în primele 45 de minute, aproape fără greşeală după pauză.

Cordoba 6 - A suferit destul de mult din cauza mişcării continue a lui Boriello şi Vucinic. La golul de 4-3 a pierdut poate prea uşor duelul aerian cu Juan.

Zanetti 7 - Pus în dificultate de Vucinic în anumite momente. dar în cele din urmă a reuşit să se replieze. Faza din final când a alergat ca şi cum ar fi fost minutul 1 spune totul despre jocul său.

Kharja 6,5 - Ocupat mai mult să acopere urcările în atac ale lui Maicon. S-a integrat excelent şi reprezintă în mod evident un câştig pentru Inter.

Thiago Motta 6,5 - A pierdut uşor duelul cu Vucinic la golul de 1-1, dar a crescut în joc odată cu trecerea timpului. Şi-a făcut cadou un gol pentru prima convocare în squadra azzurra.

Cambiasso 7 - Nu contează unde îl pui să joace, rămâne acelaşi jucător determinant. Nu doar pe fază de apărare, dar şi în atac, unde apare des la finalizare. Şi, de obicei, marchează. La fel ca aseară.

Sneijder 8 - În mod evident, nu-şi merita locul pe podiumul Balonului de Aur.

Pazzini 6,5 - Ăsta e un atacant adevărat. În multe momente ale jocului abia îl vezi, dar apare odată sau de două ori şi o face bine. Intervenţia lui Julio Sergio i-a negat al patrulea gol în nerazzurro

Eto'o 9 - Două goluri, un assist, faza creată la golul cinci. Suficient?

Milito 5,5 - Privirea lui tristă spune totul. Golul nu mai vrea să se lipească de el.

Nagatomo 6 - Debut pozitiv pentru japonez, care a avut două acţiuni interesante pe flancul stâng.

INTER - Roma 5-3 (Sneijder 2, Eto'o 35, 63 pen, Thiago Motta 71, Cambiasso 90 / Simplicio 13, Vucinic 75, Loria 81)

Inter: Julio Cesar - Maicon, Ranocchia, Cordoba, Zanetti - Kharja, Thiago Motta, Cambiasso - Sneijder (Nagatomo 75) - Pazzini (Milito 70), Eto'o

Roma: Julio Sergio - Cassetti, N. Burdisso, Juan, Riise - Perrotta (Taddei 67), De Rossi, Simplicio (Greco 71) - Menez (Loria 64), Borriello, Vucinic.