follow

SAMPDORIA - INTER 0-2. TABU ÎNLĂTURAT

Image and video hosting by TinyPic

Gazzetta dello Sport scria ieri că o victorie a Interului la Genova împotriva Sampdoriei a fost un tabu în ultimii ani. Din 2007 nu mai reuşiseră nerazzurri să câştige pe Marassi în faţa Doriei. Tradiţia nefavorabilă a fost însă învinsă aseară, dar până la golul superb marcat de Sneijder nu a fost deloc uşor. Mai în glumă, mai în serios, Stankovic spunea la finalul meciului că adversarii „au parcat un Boeing 777 în faţa propriei porţi”. În aceste condiţii, bucuria lui Leonardo după ultimul fluier al arbitrului este normală şi de înţeles. Băieţii lui au mai cucerit o „fortăreaţă”, au înlăturat un tabu şi continuă cursa spre câştigarea războiului.

Două surprize a oferit Leonardo în ceea ce priveşte echipele de start. Ranocchia a început ca titular, deşi aproape toată lumea îl aştepta pe Chivu pe postul de fundaş central, iar Nagatomo a fost trimis să-l înlocuiască pe Maicon, suspendat. Astfel, Zanetti a evoluat tot la mijloc, alături de Stankovic şi Kharja, în timp ce Sneijder i-a susţinut pe cei doi atacanţi, Eto'o şi Pazzini. De cealaltă parte, Di Carlo a preferat un sistem 3-5-1-1, care se transforma în 5-3-1-1 pe fază de apărare.

Era evident că Doria va încerca în primul rând să nu lase spaţii atacanţilor nerazzurri, lucru reuşit în cea mai mare parte a timpului. În aceste condiţii, cele mai periculoase momente pentru poarta lui Curci au apărut după un corner, Ranocchia trimiţând pe lângă, o lovitură liberă a lui Sneijder, pe care goalkeeperul genovez a reţinut-o uşor, şi o apariţie surprinzătoare în careu a lui Kharja, însă lovitura sa de cap nu a găsit ţinta.

Dificultăţile din jocul Interului au fost clare. Mijlocul a creat puţin şi neinspirat (Pazzini nu a primit nicio minge folositoare până în minutul 80, când a fost schimbat), iar absenţa lui Maicon a însemnat practic amputarea flancului drept din punct de vedere ofensiv. În aceste condiţii, era important că apărarea să-şi facă bine treaba, devenind evident pentru toată lumea că nu este vorba despre un meci în care nerazzurri să reuşească o nouă goleadă. Iar defensiva, condusă imperial de Ranocchia (din nou), nu a oferit emoţii, singurul moment din prima repriză în care gazdele puteau înscrie fiind şutul în bară al lui Poli.

Partea a doua a debutat cu unica greşeală a tandemului Lucio-Ranocchia, dar Julio Cesar a ieşit la timp şi l-a blocat pe Maccarone. Leonardo a forţat şi cu Pandev, introdus în locul apaticului Kharja, dar meciul nu putea fi deblocat decât de o execuţie personală. Care a venit în minutul 73, Sneijder profitând de aşezarea defectuoasă a zidului genovez şi înscriind cu un şut la care Curci nu a mai putut interveni.

Din acel moment, lucrurile au devenit mai uşoare pentru Inter. Acelaşi Sneijder a lovit bara dintr-o lovitură liberă, iar Eto'o a avut două ocazii mari de a dubla avantajul nerazzurrilor, dar a fost blocat de fiecare dată. Camerunezul a reuşit însă să pună capăt seriei de patru meciuri consecutive fără gol marcat (o eternitate pentru un jucător ca el) şi a stabilit scorul final în minutele de prelungire.

NOTELE INTERIŞTILOR

Julio Cesar 7 - O evoluţie de care aveam nevoie cu toţii după gafa din meciul cu Bayern. Decisivă intervenţia în faţa lui Maccarone din debutul părţii a doua.

Nagatomo 6,5 - Nu a jucat rău, dar are nevoie de cineva care să-l disciplineze. Calităţi are, dar trebuie şlefuite.

Lucio 7 - O evoluţie în nota sa obişnuită, adică bună. Sigur în intervenţii şi multă dăruire.

Ranocchia 8 - Grandios! Este incredibil cât de repede s-a impus într-o echipă mare la numai 23 de ani. Cu siguranţă, unul dintre punctele de referinţă în viitor.

Chivu 7 - Evoluţie solidă din partea românului, care a fost sigur şi nu s-a complicat inutil.

Kharja 5 - Cu excepţia ocaziei pe care a avut-o în prima repriză a fost absent din joc şi nu a reuşit nimic.

Stankovic 6 - Assistul pentru Eto'o a salvat o evoluţie destul de ştearsă a sârbului.

Zanetti 6,5 - Alături de Nagatomo a închis flancul drept şi a participat în multe momente la faza ofensivă, în special în prima parte.

Sneijder 7,5 - O primă repriză mai curând ştearsă, dar o a doua la nivelul pe care îl cunoaştem. A deblocat meciul cu o execuţie minunată şi ar fi putut realiza dubla, dar şutul său a lovit bara.

Eto'o 7 - Şi de această dată, principalul pericol pentru adversari. A iroist însă destule baloane şi două ocazii importante la 1-0. Din fericire, a marcat golul care a închis definitiv meciul.

Pazzini 5,5 - Fără mari realizări. S-a mişcat mult, dar nu a primit nicio minge utilizabilă cât timp a fost pe teren.

Pandev 6,5 - A intrat, a ţinut bine de minge, l-a lăsat pe Eto'o singur cu Curci, a scos două galbene. Un Goran pe care îl vrem la fel de fiecare dată.

Mariga f.n. - A jucat prea puţin pentru a fi notat.

Sampdoria - INTER 0-2 (Sneijder 73, Eto'o 90+4)

Inter: Julio Cesar - Nagatomo, Lucio, Ranocchia, Chivu - Zanetti, Stankovic, Kharja (Pandev 63) - Sneijder - Pazzini (Mariga 88), Eto'o

Sampdoria: Curci - Volta, Gastaldello, Lucchini - Mannini, Dessena (Biabiany 77), Poli (Macheda 88), Palombo, Ziegler - Guberti (Koman 84) - Maccarone.