follow

BAYERN - INTER 2-3. HITCHCOCK AR FI FOST INVIDIOS PE VOI

Image and video hosting by TinyPic

Hitchcock însuşi dacă şi-ar fi propus să regizeze meciul Bayern - Inter nu i-ar fi ieşit atât de bine. Pentru că ce s-a întâmplat ieri seară la Munchen a părut mai mult un film de suspans decât o partidă de fotbal. Zanetti obligat să rămână pe dinafară în timp ce colegii săi încercau ceea ce părea imposibil, Julio Cesar care o comite grav şi îi bagă în meci pe nemţi după ce Eto'o adusese egalitatea la general în primele minute, Bayern care face 2-1 şi continuă să joace ca şi cum ar fi Barcelona, dar fără finalizările catalanilor, Inter care îşi revine după o primă repriză de coşmar şi egalează prin Sneijder, apoi simte miros de sânge şi forţează victoria. O victorie care vine cu două minute înainte de final, de la Pandev, omul înjurat o seară întreagă de fanii nerazzurri. Chiar aşa, cine dracu' credea că tocmai Goran va fi „killerul”?

Planurile lui Leonardo au fost date peste cap înaintea meciului, atunci când a aflat că nu va putea conta pe Zanetti, care a căzut victimă unei răceli puternice. În locul lui Il Capitano a fost titularizat Thiago Motta, italio-brazilianul formând linia de mijloc alături de Cambiasso şi Stankovic, cu Sneijder în spatele tandemului Pandev-Eto'o, în timp ce apărarea a fost cea devenită deja clasică. Apărarea am spus? Greşeala mea! Este vorba de un şvaiţer prin care elevii lui Van Gaal s-au plimbat nederanjaţi de nimeni în prima repriză. Dar nu chiar de la început. Asta pentru că Eto'o a deschis scorul încă din minutul 3 şi a restabilit egalitatea la general.

Bayern nu a reacţionat imediat, mai ales că nerazzurri păreau siguri pe ei şi au reuşit să absoarbă timida presiune bavareză. A fost de ajuns ca Robben să-l păcălească din nou uşor pe Chivu, iar Julio Cesar să dea impresia că mingea şutată de olandez îl frige pentru ca Mario Gomez să egaleze. A fost momentul în care gazdele au intrat în meci. Şi dă-i şi suferă! Interului nu-i mai ieşea nimic, nemţii păreau câtă frunză, câtă iarbă. Pandev a pierdut uşor o minge la mijloc, aceasta a ajuns la Robben, olandezul a încercat o filtrantă, dar acolo era Motta. Oh, nu! Dar Thiagone i-a aşezat balonul lui Muller, iar noua senzaţie a fotbalului german l-a executat cu o scăriţă elegantă pe Julio Cesar.

Ăsta să fie finalul? Aşa părea, mai ales că bavarezii au continuat să se prăvălească spre poarta Interului, cu Ribery, Muller şi Robben ratând cele mai mari ocazii. Pauză. Primul gând? Bine că e numai 2-1, dar ce şanse mai avem? Băieţii din defensivă au arătat de parcă nici n-ar fi fost acolo, mijlocaşii nu legau două pase, Pandev e degeaba, pe bancă sunt puţine soluţii, plus un antrenor neexperimentat. Ah, Eto'o! Însă el săracul e singur.

Începe partea a doua. Leo mută curajos, Coutinho în locul lui Stankovic şi rombul iniţial se transformă într-un 4-2-3-1, cu Sneijder şi noul intrat schimbând poziţiile între ei. Degeaba, tot nemţii au prima şansă, dar voleul lui Gomez este deturnat din drumul său spre poartă de Julio Cesar. A fost ultima zvâcnire a gazdelor. La faza imediat următoare, Coutinho îl vede demarcat pe Eto'o, îi trimite mingea camerunezului, iar acesta îi pasează scurt lui Sneijder. Wes îşi aminteşte că ştie să tragă la poartă şi îl bate pe Kraft şi cu puţin ajutor din partea lui Schwensteiger.

Am fost morţi şi am înviat! Golul lui Sneijder readuce la viaţă pe Inter, care după câteva minute scapă şi de coşmarul Robben, înlocuit de Altintop. Şi uite echipa care nu ştie să atace şi practică anti-fotbalul călărind marele Bayern chiar la Munchen. Pandev reuşeşte prima preluare corectă a serii, dar trimite peste, Sneijder are două şanse mari, dar prima dată nu găseşte spaţiul porţii, iar a doua oară îl ia la ţintă pe Goran. E clar, macedoneanul ne omoară pe toţi! De ce nu-l schimbă Leo? Oare pentru că nu e nimeni pe bancă sau brazilianul simte ceva?

Şi vine minutul 88. Sneijder aruncă o minge către Eto'o. E cazul să ne scoată Sammy, s-a gândit probabil olandezul. Gând la gând cu bucurie! Il Re Leone îşi foloseşte experienţa pentru a-l păcăli pe Breno, intră în centru şi toată lumea aşteaptă şutul. Dar nu, mingea e trimisă în dreapta către... Către cine? Cea mai lungă secundă a serii. Şi apare Pandev, care pune latul şi, şi, şi... DAAAAA!!! E GOOOOOL!!! Inter e în sferturi, Italia încă are o reprezentantă în Europa. Şi ce reprezentantă!

NOTELE INTERIŞTILOR

Julio Cesar 4,5 - A alternat paradele obişnuite cu greşelile incredibile. O seară neagră din punct de vedere personal, salvgată de coechipierii săi.

Maicon 5 - Aproape invizibil, dominat clar de Ribery în prima repriză. Ceva mai bine după pauză, dar tot insuficient.

Lucio 5,5 - De nerecunoscut aseară. În special în prima repriză. A încasat un galben care îl va face să lipsească la primul meci din sferturi.

Ranocchia 6 - Nu săriţi! E media evoluţiile din cele două părţi. Slab în prima repriză, în ciuda save-ului care probabil a fost decisiv, imperial în mitanul secund.

Chivu 6 - Idem Ranocchia.

Stankovic 5 - Nu a părut în niciun moment în meci, deşi la experienţa lui mă aşteptam la mai multe.

Thiago Motta 5 - Depăşit în multe momente, în special când Bayern călca hotărât pedala de acceleraţie.

Cambisso 7 - Unul dintre meciurile de referinţă ale lui Cuchu. Aproape fără greşeală.

Sneijder 8 - Acceptabil în prima parte, senzaţional în repriza a doua, când a redevenit cel care anul trecut ar fi trebuit să câştige Balonul de Aur.

Pandev 7 - Două lucruri bune: assistul pentru Eto'o şi golul calificării. Între aceste momente, absolut nimic.

Eto'o 9 - Un gol şi două pase decisive. Din nou omul numărul unu al Interului.

Coutinho 6 - Iniţial a părut că un astfel de meci este o pălărie prea mare pentru el, dar, uşor-uşor, ajutat şi de coechipieri a crescut.

Nagatomo, Kharja f.n. - Au jucat prea puţin pentru a fi notaţi.

Bayern - INTER 2-3 (Gomez 21, Muller 31 / Eto'o 3, Sneijder 63, Pandev 88)

Inter: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Ranocchia, Chivu (Nagatomo 87) - Stankovic (Coutinho 51), Thiago Motta, Cambiasso - Sneijder - Pandev (Kharja 90), Eto'o

Bayern: Kraft - Lahm, Breno (Kroos 90), Van Buyten (Badstuber 70), Pranjic - Schweinsteiger, Luis Gustavo - Ribery, Muller, Robben (Altintop 68) - Gomez.

Pase reuşite %: 85,04 - 84,73.

4 - Samuel Eto'o a marcat în ultimele patru meciuri ale Interului în toate competiţiile

2 - Inter a devenit a doua echipă din istoria Ligii Campionilor care merge mai departe după ce a pierdut prima manşă pe teren propriu.