follow

GOLURI MEMORABILE (66): ADRIANO VS. MILAN

Ce poate fi mai frumos decât să câştigi un Derby în minutele de prelungire, după un gol marcat de unul dintre idolii de pe Meazza de lângă un "trădător"? S-a întâmplat pe 11 decembrie 2005, în etapa a 15-a din Serie A. Inter şi Milan se aflau la egalitate, scor 2-2, când s-a intrat în timpul suplimentar acordat de arbitru, după ce nerazzurri conduseseră în două rânduri. Apoi a venit cornerul obţinut de Julio Cruz şi executat excelent de Veron, iar Adriano l-a bătut în aer pe Vieri şi a trimis cu capul în poarta lui Dida. Fanii au luat-o razna în tribune, Mancini pe margine şi Scarpini la microfon. Deci, ce poate fi mai frumos decât să câştigi un Derby în minutele de prelungire, după un gol marcat de unul dintre idolii de pe Meazza de lângă un "trădător"?