follow

INTER - CATANIA 2-0. CRONICA MECIULUI

Cassano şi Palacio, ultimul cu o execuţie splendidă, au marcat golurile prin care Inter a obţinut a cincea victorie consecutivă (prima fără gol primit acasă). Nerazzurri au suferit în prima parte, dar au fost clar mai buni după pauză, confirmând trendul ascendent pe care se află. Cu siguranţă, echipele aflate înaintea băieţilor lui Stramaccioni în clasament încep să fie preocupate. Bene, bene!

Probabil marile câştiguri după acest meci sunt forma regăsită a lui Cambiasso, indiscutabil cel mai bun de pe teren, şi faptul că Inter a arătat că poate găsi un echilibru între atac şi apărare şi cu trei jucători ofensivi din primul minut. Rămâne însă senzaţia unui minus la mijloc, poate şi pentru că, aşa cum a remarcat Cambiasso, nerazzurrilor le lipseşte un fotbalist precum Pirlo. Sau Lodi, ca să luăm exemplul adversarei. Dar sunt semne încurajatoare că, odată cu trecerea timpului, Stramaccioni va reuşi să găsească o soluţie şi pentru această problemă.

Duelul cu sicilienii a adus şi câteva confirmări. În primul rând, Cassano. FantAntonio a fost din nou printre remarcaţi, deschizând scorul (al cincilea gol al sezonului) şi adăugând un alt semn de întrebare în ceea ce priveşte neconvocarea sa la naţionala Italiei. În al doilea rând, apărarea. Siguranţa arătată de Handanovic şi o nouă prestaţie foarte bună din partea trioului Ranocchia-Samuel-Juan Jesus au contribuit decisiv la primul "clean sheet" al sezonului pe Meazza, iar Inter, cu doar 6 goluri primite, are a treia defensivă din Serie A, capitol la care doar Juventus (4), Napoli (5) şi Torino (5) stau mai bine.

În al treilea rând, Stramaccioni. Ştiu că încă sunt mulţi care nu au încredere în el. La fel cum ştiu că mai are de învăţat şi că ia decizii care par nepotrivite, aşa cum a fost folosirea lui Obi pe partea dreaptă împotriva sicilienilor. Dar, în acelaşi timp, a dovedit că învaţă din greşeli. Şi, mai ales, că nu se cramponează de o idee. Nu propune încă fotbalul pe care şi-l doreşte, poate şi pentru că nu are la dispoziţie interpreţii de care are nevoie. Însă ştie să se adapteze şi o face având rezultate. Nu ştiu dacă asta îl face neapărat mai bun decât predecesorii săi, dar cu siguranţă este mai potrivit pentru a conduce acest Inter în reconstrucţie.

Contra Cataniei, tânărul tehnician a început cu un 3-4-3 în care surprizele au fost Mudingay, folosit în locul lui Gargano, şi Palacio, care i-a luat faţa lui Coutinho şi a debutat ca titular în Serie A pentru nerazzurri. De asemenea, neaşteptată trimiterea lui Obi pe partea dreaptă, decizie explicată prin dorinţa de a-l bloca pe Alejandro Gomez, un jucător cu o vitează excelentă.

Oaspeţii au dovedit că startul bun de sezon nu este întâmplător. Catania a jucat dezinvolt, pasând excelent şi controlând începutul de meci. Sicilienii au avut şi prima ocazie a întâlnirii, prin Almiron, care a tras peste din 10 metri, după ce Ranocchia şi Mudingayi nu au reuşit să blocheze verticalizarea inteligentă a lui Barrientos.

Inter a încercat să se apere atent şi să plece imediat pe contraatac, însă toate tentativele nerazzurrilor au rămas fără rezultat, de cele mai multe ori din cauza inexactităţii paselor. Totuşi, Cassano, excelent lansat în adâncime de Samuel, a avut o bună oportunitate de a înscrie, dar El Pibe de Bari a fost anticipat de Andujar, după ce preluase elegant pe piept.

O neatenţie a lui Obi, depăşit uşor de Marchese, a fost remediată la timp de Ranocchia, confirmând că "Elefanţii" sunt periculoşi cu toate liniile, însă Inter are meritul de a fi profitat de singura ocazie clară de care a beneficiat în prima repriză. În minutul 28, Milito a jucat inteligent o minge în partea dreaptă, a întors la Cambiasso, iar Cuchu a centrat ideal pentru Cassano, care şi-a pus capul la contribuţie şi a deschis scorul.

Până la pauză, Marchese, şut foarte bun reţinut în doi timpi de Handanovic, şi Isco, lovitură de cap care a mângâiat bara, au ameninţat fragilul avantaj al nerazzurrilor şi i-au arătat lui Stramaccioni că ceva trebuie schimbat în partea a doua.

Iar schimbările nu au întârziat. Nu în ceea ce priveşte efectivul, cel puţin nu imediat, ci aşezarea. Inter a ridicat linia de apărare şi a trecut la 4-4-2, cu Obi fundaş dreapta şi Juan Jesus pe partea opusă, în timp ce Palacio a fost retras mijlocaş stânga, odată cu mutarea lui Zanetti pe cealaltă extremă. Brusc, Catania nu a mai părut la fel de solidă. Ba mai mult, Palacio a fost la un pas de 2-0, dar argentinianul nu a ajuns la mingea trimisă inteligent de Cassano în faţa porţii.

Introducerea lui Gargano în locul lui Obi a transformat sistemul Interului într-un 4-3-3, cu retragerea lui Zanetti ca fundaş dreapta, modul care s-a păstrat şi după ce Alvarez l-a schimbat pe Cassano, iar Guarin pe Mudingayi, belgianul, şi el în premieră titular pe Meazza, acuzând crampe.

În condiţiile în care Catania nu a mai reuşit să fie la fel de periculoasă ca în prima repriză, nerazzurri au ratat trei şanse mari de a se desprinde, prin Alvarez, de două ori, şi Ranocchia, lovitură de cap în bară, înainte ca Palacio să închidă definitiv meciul în minutul 85, printr-un gol superb, preluare cu umărul şi şut din voleu la colţul scurt. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Milito, al treilea membru din trioul la care visează Stramaccioni.

INTER - Catania 2-0 (Cassano 28, Palacio 85)