follow

INTER - CAGLIARI 2-2. CRONICA MECIULUI

Inter a remizat pe teren propriu cu Cagliari şi a ratat ocazia de a se apropia la două puncte de liderul Juventus, la capătul unui meci în care prestaţia nerazzurrilor a fost una neconvingătoare, dar al cărui rezultat a fost influenţat de arbitrul Piero Giacomelli.

Am încercat, fără a reuşi de fiecare dată, să evit discuţiile despre arbitraj, mai ales atunci când Inter nu a jucat suficient de bine pentru a câştiga. Astăzi nu voi mai încerca să fac asta. Pentru că eu cred că şi fără a fi evoluat grozav, băieţii lui Stramaccioni ar fi meritat să învingă. Nu doar pentru numărul de ocazii din repriza a doua, ci şi pentru că arbitrul ar fi trebuit să-şi facă treaba.

Nu poţi evita la nesfârşit discuţiile despre arbitraj atunci când, în ultimele trei etape, ai patru decizii clare împotrivă. Fără a mai aminti de ceea ce s-a întâmplat pe la alte meciuri din acest sezon. Atunci când antrenorul este calmat de Cassano sau când Moratti aruncă în stânga şi-n dreapta cu rant-uri, este evident că ceva nu e în regulă.

La fel cum, atunci când comentatorul meciului la Sky, Massimo Mauro pe numele său, fost jucător la Juventus timp de patru sezoane, neagă evidenţa recunoscută de toată lumea şi spune că Ranocchia nu a fost faultat, nu prea ai cum să nu-ţi aminteşti de faptul că Moggi avea pe statele sale de plată o serie destul de mare de jurnalişti.

Sigur, poate că Milito, la forma pe care a arătat-o ieri, ar fi ratat penaltyul şi rezultatul ar fi rămas acelaşi. Un rezultat oricum condiţionat de faptul că al doilea gol al sarzilor a venit după un henţ al lui Sau. Dar nu despre posibilitatea de a irosi lovitura de pedepasă e vorba aici, ci de principiu. Faceţi singuri calculele fără deciziile greşite de la Catania - Juventus, Atalanta - Inter şi Inter - Cagliari şi vedeţi cum ar arăta clasamentul. Din fericire, vorba lui Moratti, erorile de la Juventus - Inter nu au mai contat.

Ceea ce s-a întâmplat la meciul cu Cagliari pare să fi umplut paharul la Appiano, clubul intrând în silenzio stampa. Nu am fost niciodată de acord cu astfel de decizii, indiferent de situaţie, dar nici nu pot spune că nu înţeleg motivele acestei hotărâri. Poate că e mai bine să se liniştească apele, înainte ca Stramaccioni şi băieţii săi să vorbească. Şi poate că asta îi va ajuta să câştige din nou meciuri.

Şi aşa începem să vorbim şi despre fotbal.

Stramaccioni i-a recuperat pe Ranocchia şi pe Samuel şi a revenit la sistemul 3-4-3 care a dus victoria de la Torino, însă, pentru prima oară de când au trecut la apărarea în trei, nerazzurri au amintit mai curând de echipa lui Gasperini din sezonul trecut, decât de cea care a legat zece succese consecutive în acest an.

E adevărat, Inter a început tare şi, după o ocazie ratată de Milito în secunda 52, Palagio şi-a confirmat renumele de RodriGOL şi a deschis scorul în minutul 10, cu o lovitură de cap din interiorul careului, pasa decisivă fiind trimisă cu o precizie milimetrică de Cassano. Însă senzaţia că totul va fi o simplă formalitate a dispărut repede.

A devenit destul de clar că Zanetti, Ranocchia, Gargano, Cambiasso, Milito şi chiar Palacio sunt departe de cea mai bună zi a lor, singurul care a încercat şi a putut să desfacă apărarea adversă fiind Cassano. Prea puţin, pentru că, profitând de superioritatea fizică şi tehnică de la mijlocul terenului, Cagliari a preluat treptat controlul partidei.

Doar intervenţiile senzaţionale ale lui Handanovic au făcut ca sarzii să nu intre în avantaj la pauză (ar fi meritat), însă nici măcar slovenul nu a putut evita egalarea venită în minutul 43, atunci când Marco Sau a scăpat uşor de marcajul lui Juan Jesus şi a înscris cu o execuţie imparabilă din prima.

Deşi nerazzurri au revenit mai decişi de la vestiare şi au regăsit un oarecare echilibru între atac şi apărare, prectic inexistent în prima parte, rezultatul a rămas neschimbat, pentru că Milito a fost într-una din acele zile în care ratează şi cu poarta goală din doi metri, Il Principe irosind trei bune oportunităţi de a face 2-1. Mai mult decât atât, o contră a oaspeţilor i-a adus pe aceştia în avantaj în minutul 66. Tot Sau a fost cel care a marcat, la capătul unei faze în care Pinilla a trimis în bară printr-o foarfecă splendidă, iar apărarea fundaşii interişti s-au încurcat între ei.

Iniţial, Stramaccioni a părut incapabil de replică, păstrând aceeaşi formulă şi aceiaşi jucători, însă în ultimul sfert de oră a forţat prin introducerile lui Coutinho şi Alvarez, iar argentinianul a avut un impact imediat, centrând pentru autogolul lui Astori, care a restabilit egalitatea cu opt minute înainte de final.

Timp suficient pentru a forţa victoria, iar nerazzurrilor nu le-au lipsit şansele de a o obţine, dar imprecizia la finalizare, paradele lui Agazzi şi penaltyul neacordat pentru faultul asupra lui Ranocchia din ultimul minut au păstrat rezultatul. Prima remiză a sezonului în campionat, mulţi nervi, dar şi destule motive de îngrijorare. Inter rămâne totuşi pe poziţia a doua, însă acum simte în ceafă şi răsuflarea Fiorentinei, care s-a apropiat la un punct.

Dar, aşa cum am văzut, adversarii nu sunt singurul pericol.

INTER - Cagliari 2-2 (Palacio 10, Astori 82 autogol / Sau 43, 66)

Inter: Handanovic - Ranocchia, Samuel, Juan Jesus (Coutinho 74) - Zanetti, Gargano, Cambiasso, Nagatomo - Palacio, Milito, Cassano (Alvarez 82)

Cagliari: Agazzi - Pisano, Rossettini, Astori, Avelar - Ekdal, Conti, Nainggolan - Cossu (Dessena 68) - Sau (Ibarbo 74), Nene (Pinilla 36)