follow

INTER - MILAN 1-1. CRONICA MECIULUI

Intrat pe teren de trei minute, Schelotto şi-a asigurat un debut memorabil în Derby della Madonnina, înscriind golul prin care Inter a salvat un punct în faţa marii rivale. Însă adevăratul erou trebuie căutat în altă parte.

Despărţirea de Julio Cesar a fost una dureroasă pentru fanii interişti. Părerea de rău a fost parcă mai mare decât în cazul plecării altor jucători care au contribuit la ciclul fantastic început în 2005 şi al cărui apogeu l-a reprezentat finala Ligii Campionilor din 2010. La acest lucru a contribuit probabil şi faptul că brazilianul nu a fost doar un portar excepţional, ci şi o persoană deosebită, care a dovedit în multe rânduri cât de ataşat este faţă de club.

În locul lui a fost adus Samir Handanovic, aflat mai mereu printre remarcaţii sezoanelor precedente în Serie A şi unul dintre stâlpii lui Udinese, echipă care a reuşit să se califice în Liga Campionilor sub conducerea lui Francesco Guidolin. Deşi era evident că slovenul reprezenta cea mai potrivită soluţie pentru înlocuirea lui Julione, mulţi au avut iniţial dubii că va reuşi să se ridice la nivelul predecesorului său.

A trecut ceva mai mult de jumătate de sezon, iar dubiile au dispărut. Ba mai mult, este cât se poate de clar că Handanovic a fost cel mai bun transfer făcut de Inter vara trecută. Şi dacă Milan nu a câştigat duminică seară, acest lucru i se datorează în mare măsură lui "Ice Man" Samir.

Handanovic a fost indiscutabil omul meciului şi a ţinut-o în joc pe Inter după o primă repriză în care rossoneri au fost clar mai buni. Faptul că la vestiare s-a intrat cu avantaj pentru Milan nu a fost deloc o surpriză. Surpriza a reprezentat-o faptul că scorul era doar 1-0.

Stramaccioni a trimis pe teren o echipă aşezată în 4-2-3-1, care, pe fază defensivă, se transforma în 4-4-1-1, cu Nagatomo fundaş dreapta şi Zanetti stânga, în timp ce Guarin şi Alvarez aveau rolul de a-i susţine pe cei doi apărători laterali, iar Cassano a fost folosit ca vârf, un rol care probabil i s-ar fi potrivit mai bine lui Palacio. Intenţia tehnicianului nerazzurro a fost evidentă: blocarea Milanului pe flancuri.

Lucrurile nu au mers însă conform planului. Dacă Zanetti şi Alvarez s-au descurcat decent pe stânga, Nagatomo, insuficient susţinut de Guarin, a pierdut categoric duelul cu De Sciglio, care în multe momente părea a fi Bale (nu uitaţi că urmează dubla cu Tottenham în Europa League), şi El Shaarawy, cel care de altfel avea să şi deschidă scorul în minutul 21.

Cassano a pierdut uşor o minge care a ajuns la Boateng, ghanezul nu a întâmpinat nicio rezistenţă din partea lui Gargano şi Cambiasso (evoluţie dezamăgitoare pentru argentinian) şi a avut suficient timp pentru a-şi pregăti pasa către El Shaarawy, iar golgheterul rossonerilor, scăpat din marcaj de Nagatomo, a marcat cu un şut frumos, cu exteriorul.

Reacţia Interului a fost inexistentă, iar Milan a continuat să conducă ostilităţile. Singurul care le-a ţinut piept băieţilor lui Allegri a fost Handanovic, slovenul câştigând la scor de neprezentare duelul său direct cu Balotelli. Cei doi s-au aflat de trei ori faţă în faţă, însă Samir a fost mereu providenţial şi ne-a scutit de nervii unui gol marcat de fostul copil teribil al nerazzurrilor.

Pauza a venit ca o uşurare şi chiar s-a dovedit a fi un sfetnic bun pentru Strama şi băieţii săi. Zanetti şi Nagatomo au schimbat locurile, Inter nu a mai cedat atât de uşor mijlocul, iar Guarin a fost aproape să egaleze după o pasă ideală a lui Palacio, dar Abbiati a avut la rândul său un reflex extraordinar în faţa columbianului.

Creşterea Interului era însă evidentă, iar golul de 1-1 a venit normal, în minutul 71, atunci când Nagatomo s-a revanşat într-o oarecare măsură pentru o primă repriză oribilă şi a centrat perfect pentru Schelotto, abia intrat pe teren în locul lui Cambiasso. Fostul jucător al Cesenei şi al Atalantei a profitat de apărarea naivă a tandemului Zapata-Mexes şi, liber în centrul careului, a plasat imparabil o lovitură de cap care a aruncat Meazza în delir, apoi a dat frâu liber emoţiilor şi şi-a sărbătorit reuşita cu lacrimi în ochi.

Introducerea lui Kuzmanovic a adus şi mai multă siguranţă mijlocului nerazzurro, însă protagonistul ultimelor minute a fost tot Handanovic, care a blocat şutul lui Niang şi a păstrat astfel rezultatul. Unul echitabil, chiar dacă dominarea rossonero din prima repriză a fost mai clară decât cea nerazzurro din partea a doua.

Dacă este adevărat că o mare echipă trebuie să aibă şi un mare portar, atunci Inter este pe drumul cel bun din acest punct de vedere. Din păcate pentru el, la acest moment, Handanovic nu este ajutat de echipă şi tot ce poate face este să limiteze pagubele. Aşa cum a făcut aseară.

INTER - Milan 1-1 (Schelotto 71 / El Shaarawy 21)

Inter: Handanovic - Zanetti, Ranocchia, Juan Jesus, Nagatomo (Chivu 77) - Gargano, Cambiasso (Schelotto 68) - Guarin, Palacio, Alvarez (Kuzmanovic 74) - Cassano

Milan: Abbiati - Abate, Zapata, Mexes, De Sciglio - Nocerino, Montolivo, Muntari (Ambrosini 90) - Boateng (Niang 81), Balotelli, El Shaarawy (Bojan 87)

• deki says:

Dupa parerea mea,Milan merita sa castige aseara,a fost un asediu total la poarta Interului in prima repriza,un 0-3 la pauza era rezultatul normal dar nu avem un portar normal. Nu m-a deranjat atat de mult folosirea lui Nagatomo in dreapta cu Zanetti in stanga cat reactia Interului dupa golul primit. Cand vezi ca e bulevard pe dreapta si e minutul si ocazia la poarta ta si nu creezi nimic si esti maltratat in propria jumatate de teren trebuie sa schimbi ceva in jocul Interului. Nu astepti pauza sa faci ceva ce facea orice om care se pricepe cat de cat la fotbal din startul partidei.
    Dupa pauza,inca o ocazie pentru Milan in primele minute dupa care,ne tatonam cu ei de parca eram in primele 15 min de joc. Singurul moment de geniu al lui Stramaccioni a fost sa il bage in teren pe Schelotto,chiar nimeni nu se astepta ca el sa marcheze. Dupa golul marcat a fost infern pe Meazza,suporterii asteptau victoria pentru ca aveam mare nevoie de ea insa ne-am gandit ca 1p e mai bun decat 0p si am inchis meciul.

Culmea penibilului a fost cand antrenorul si patronul la finalul meciului au declarat ca puteam castiga meciul. Probabil eu am vazut alt meci dar nu imi aduc aminte sa fi avut vreo ocazie dupa gol sau vreo actiune periculoasa.

Aseara am castigat un punct imens iar Milan a pierdut 2.

FORZA INTER!

• WTF says:

... as fi semnat pe loc inainte de meci pt. un egal ...

... rezultat echitabil ...

... FORZA INTER !

Handanovic 10 E deja o obisnuinta ca el sa fie omul meciului. Parem o echipa mica cu un portar care ne scoate meci de meci.
    Zanetti 8 Bojan chinuindu-se sa treaca macar o data de el in ultimele minute,de nepretuit.
    Ranocchia 7 S-a vazut ca are probleme la genunchi dar a strans din dinti si a dus meciul pana la capat.
    Juan 8 Senzational in repriza secunda,nu a trecut DOLE niciodata de el
    Nagatomo 5 Greseala la golul Milanului,a pierdut o gramada de mingi dar a centrat senzational pentru Schelotto.
    Gargano 5 Nu a gresit grav dar nu a adus nimic in plus
    Cambiasso 5 Motivat dar foarte sters.
    Guarin 6 A ratat o ocazie imensa la 0-1
    Palacio 5 Inexistent
    Alvarez 7 Singurul care a incercat ceva in atac,care a reusit niste driblinguri si care a pus in degringolada apararea Milanului. Aia care l-au fluierat la prima greseala inteleg fotbalul la fel cum il inteleg aia de zic de Chivu ca e fotbalist.
    Cassano 1 Minge pierduta la mijlocul terenului 0-1,toate pasele gresite, 2 km alergati,numai cu spatele la poarta,meci execrabil facut de Cassano.
    Schelotto 7 Gol!
    Kuzmanovic 6 Prea putin timp sa faca ceva
    Chivu 5 Cu intrarea specimenului, 1-1 parca nu mai era un rezultat rau,a barbierit o minge in 16m cand Milan era in atac de mi-a stat inima.

• seby says:

Neah, nu poti spune ca-i echitabil decat daca esti suporterul Interului. Daca Interul meu ar fi jucat precum Milan aseara si invers, as fi fost foarte dezamagit si numai echitabil n-as fi considerat rezultatul.

• Anonim says:

Cred...
    ...ca, dupa mult timp, schimbarile au fost importante pentru jocul echipei. Nu au mai fost incercari disperate de a ocoli inevitabilul. Daca despre Schelotto nu prea sunt multe de spus, acele citeva cuvinte fiind de mare bucurie pentru el dar si pentru noi, "rezerva" Kuzmanovic merita mai mult timp de joc. Are si fizic, are si tehnica. Probabil in campionatul viitor va fi un titular de baza.

Forza Inter!

Aeso.

• crisan says:

asa e RAZ chiar si dupa un an de zile el inca nu are un sistem de joc,e depasit rau de tot...aseara am avut mare noroc si in plus am prins pe Milan foarte obosita dupa ce au jucat cu Barca,oboseala lu Milan s-a vazut mai ales in repriza 2

la Inter cel mai rau lucru e faptul ca avem o multime de mijlocasi centrali iar pe laterale doar Alvarez si mai nou Schelotto care ramane de vazut.... in rest Cassano care nu poate duce decat 60 de minute si Palacio. Guarin e un super mijlocas central asta e postul lui de aici vine uneori si frustrarea lui in unele meciuri pt ca il baga STRAMA pe toate posturile care nu-i priesc,nagatomo bun cand atacam da in aparare mai deloc. SA fim sinceri avem un lot destul de incomplet adica mijlocasi ofensivi,laterali si atacanti

• Mishu says:

Am scos un egal pretios. Mai ales ca Milan era pe val. Chiar si asa nu pot sa nu remarc greseli tactice. Incet , incet imi pierd increderea in Strama.

In primul rand eu nu am inteles rocada intre Zanetti si Nagatomo. Apoi daca l-ai pus pe Nagatomo pe dreapta, il acoperi cu Guarin si il pui un fel de extrema dreapta. Guarin nu a mai avut atributii defensive de muulte meciuri, mai ales din postura de extrema. Observ ca in unele meciuri cand vine vorba de defensiva e chiar puturos si mai ales plin de ifose si nervi. Insa nu ii contesta nimeni calitatile ofensive exceptionale. Insa daca are calitati dinastea foloseste-l intocmai.

Apoi, Cassano il folosesti 90 minute si in EL si 90 si in campionat.. Omul chir nu duce... nu are cum. Nu poate. Bineinteles vii si te plangi la infrangere ca nu ai gestionat bine echipa. Iti scoti ambii mijlocasi defensivi la pressing si iti ramane ditamai gauroiul in fata apararii- -una din vechile probleme ale lui inter sezonul asta. A facut Boateng ce a vrut. Ar trebuie sa ne uitam un pic in ograda lor sa vedem ce disciplinat si exemplar au jucat Montolivo so Muntari, bineinteles si pe fondul lipsei unui jucator central ofensiv de al nostru. Noi nu avem si nu incercam sa sa punem un om acolo.

Din nou nu se schimba tactica din mers ci doar la pauza. Cand vezi ca stau aia 15 - 20 minute calare pe tine, schimbi ceva... cat nu e prea tarziu.

Jocul lui inter e bazat pe noroc, pe intamplare, pe sclipirea lui cassano si a lui guarin. Nu exista un plan, o schema. Eu nu am vazut la Inter anul asta un triunghi de pase, sau foarte rar s-a intamplat asta. Ne incapatanam cu tactica asta de contratac. Jucam ca o echipa mica. Jocul fara minge e egal cu 0. Nu facem pressing sau il facem prost si cand nu trebuie si cu oamenii gresiti. Echipa e rasfirata peste tot terenul.

Asta e pentru prima repriza care a semanat foarte mult cu meciul din firenze. daca era 3-0 ne uitam la stele iar. Mare noroc avem de handanovic. Insa si asta e om, nu o sa ne scoata la infinit din rahat.

A doua repriza s-a mai schimbat cate ceva in bine. Am aratat parca mai a echipa de derby.

Meciul urmator nu vad sa fie schimbari majore. Vom suferi ca in fiecare meci si va fi iar o totul alta echipa de inceput si cu totul alti nervi si sperante desarte pentru un loc 3 pe care sa fim sinceri..la cum jucam, nu il meritam.

Forza inter!

asa e MISHU lu Inter e bazat pe noroc,pe intamplare,pe sclipirea lui Cassano si Guarin ori pe o buna demarcare a lui Palacio dupa o eventuala pasa buna a unui coechipier,nu exista nici o schema ori tactica,nimic,nimic....... Strama probabil e placut ca om da ca antrenor nu exista,el nu are nici o treaba cu antrenoratul

• Jerry says:

Vine Carew. Eu totusi inca astept pe cineva din conducere sau pe Stramaccioni sa lamureasca situatia lui Rocchi. Inteleg (vorba vine, ca n-am sa inteleg niciodata cum e posibil sa-l aduci pe Rocchi) ca ai gresit si ca n-ai fost inspirat, dar nu inteleg sa taci. Sa iasa unul in fata si sa zica lucrurile astea.

Legat de transferul lui Carew. Nu l-as fi adus niciodata, dar, in conditiile date, e o incercare. Nu avem nimic de pierdut cu el, poate doar nervi in timpul meciurilor.

15 octombrie 2011 - data ultimului gol oficial al lui Carrew
    17 aprilie 2012 - data ultimului meci oficial al lui Carrew

Sa nu va asteptati la un salvator...

• mirifiq says:

bah, degeaba ai 11 lei in teren daca ai o oaie pe banca . mie dabea acum mi au trecut nervii, deci acum scriu. ne cacam pe noi ca nu avem lot, pai cu lotu asta trebuie sa fluieram locu 2...cine are ma lot, milan, napoli? sa fim seriosi.

• Ionut says:

Trei sferturi dintre jucătorii din lot au fost luaţi la perpules de-a lungul sezonului, da' avem lot să fluierăm până pe locul 2 :)

pazea, ferea, ca iar promoveaza astia tineri

eu cred ca e mai panarama decat Rocchi si ma tem ca am dreptate

• WooZie says:

Okey m-am mai linistit si scriu si eu acuma la rece :

In Strama mi-am pierdut increderea ca tehnician. Pare un tehnician de mijlocul clasamentului sau de o echipa care lupta la retrogradare. Prea defensiv. Schema aia cu Naga si Zanetti eu cred ca a fost o mare aberatie. Singurii pe care i-a surprins am fost noi care am incercat sa ghicim alcatuirea echipei. Joaca cu 2 mij def si aia vin calare peste noi. Il are pe Guarin si in loc sa il joace in centru il joaca sau in spatele atacantilor sau pe dreapta, si ne mai miram de ce e asa turbat. Ma repet si la meciul cu Cluj in care Cassano nu am inteles de ce a fost lasat 90 min in teren si l-a scos pe Riky mai bine.

- Handanovic - traditia portarilor mari la Inter continua.