follow

INTER - JUVENTUS 1-2. CRONICA MECIULUI

Victoria cu Tottenham şi pauza de peste două săptămâni ne-au făcut pe mulţi dintre noi să aşteptăm cu optimism meciul cu Juventus, în ciuda diferenţei din clasament şi a parcursului din ultima perioadă a celor două echipe. Ca de atâtea ori în acest sezon, aşteptările au fost mai mari decât ceea ce pot oferi nerazzurri la momentul actual.

Torinezii au câştigat şi s-au apropiat mai mult de al doilea Scudetto consecutiv. Probabil că Inter ar fi putut şi ar fi meritat să obţină un egal, dar rezultatul nu ar fi schimbat prea mult starea de fapt: Juventus este echipa mai puternică, cu o identitate clară şi care culege roadele unei strategii bine gândite în ultimele două sezoane. Dacă adăugăm la asta favorurile arbitrare venite în momente de obicei decisive, avem imaginea completă a unui tablou care aduce, de multe ori, cu cea de dinainte de 2006.

Nerazzurri nu au reuşit să repete prestaţia din tur, deşi Stramaccioni a revenit la apărarea de trei şi a folosit un sistem aproape identic cu cel de la Torino. Dar Chivu nu este Juan Jesus, Pereira nu este Nagatomo, Alvarez nu poate face munca pe care a făcut-o Palacio pe Juventus Stadium în faţa lui Pirlo, iar Milito este imposibil de înlocuit, chiar dacă Palacio a marcat din nou.

Şi tot ca la Torino, bianconeri au marcat la prima lor fază de poartă, în minutul 3. De această dată, nu a mai fost vorba despre un gol viciat, ci de o mică operă de artă a lui Quagliarella, care a înscris cu o execuţie splendidă, la o fază în care apărarea interistă putea face totuşi mai mult.

Reacţia băieţilor lui Stramaccioni a venit din partea lui Cassano, şut bun din afara careului, şi a lui Palacio, lovitură de cap din apropiere, dar de fiecare dată Buffon a avut răspuns. Au fost singurele şanse reale ale nerazzurrilor în prima repriză, ocazii apărute mai mult din întâmplare, pentru că, deşi eforturile jucătorilor interişti au fost generoase, jocul a continuat să fie previzibil şi dezordonat.

Meciul a fost intens, dar nu neapărat spectaculos, iar Juve a controlat fără mari probleme ostilităţile până la pauză, fără a crea pericol la poarta lui Handanovic, cu excepţia fazei la care oaspeţii au cerut penalty pentru o intervenţie a portarului sloven în faţa lui Vidal (să nu glumim, totuşi!) şi a unui şut al lui Pirlo din afara careului, pe care goalkeeperul interist a reuşit să-l respingă cu ceva emoţii.

La pauză, anonimul Alvarez (argentinianul a ratat o nouă şansă, în timp ce Coutinho face furori la Liverpool) a fost înlocuit de Guarin, iar Inter a dat senzaţia că poate forţa o nouă revenire spectaculoasă atunci când Palacio a egalat la capătul unei faze care a început cu o minge pierdută de Pirlo şi a continuat cu accelerarea lui Kovacic şi assistul superb al lui Cassano.

Bucuria a fost efemeră, doar şase minute, pentru că bianconeri au revenit în avantaj după golul lui Matri, născut dintr-o nouă repriză de somn a apărării nerazzurre, cu Ranocchia şi Chivu în rolurile principale. A fost momentul în care Stramaccioni a revenit la apărarea de patru, prin introducerea lui Cambiasso în locul lui Ranocchia, dar mutarea nu a schimbat prea multe în aspectul jocului.

Şi totuşi, în ciuda superiorităţii lui Juventus, Inter putea să egaleze încă o dată, dar Rizzoli şi complet nefolositorul arbitru de poartă nu au văzut faultul evident comis de Chiellini asupra lui Cassano. Unul din momentele în care se acumulează nervi şi frustrări. Care se întâmplă să dea naştere şi la momente urâte şi regretabile, aşa cum a fost cazul faultului violent comis de Cambiasso asupra lui Giovinco.

Nu încerc să-l apăr pe Cuchu, pentru că un asemenea gest nu are cum să fie apărat. Dar înainte de a-l crucifica, nu strică să aruncăm un ochi în spate, la întreaga sa carieră. Şi să nu uităm că, imediat după sfârşitul meciului, Cambiasso a mers în vestiarul oaspeţilor şi şi-a cerut scuze personal. În acelaşi timp, merită apreciată reacţia lui Conte, care l-a protejat pe argentinian de furia elevilor săi şi a gestionat elegant momentul.

În tot acest tablou sumbru, există şi lucruri pozitive. În primul rând, revenirea lui Samuel, care, la cei 35 de ani şi după o perioadă lungă de inactivitate, a confirmat că rămâne stâlpul unei apărări mereu în suferinţă. Experienţa şi valoarea pe care le are se pot dovedi extrem de importante în finalul sezonului.

În al doilea rând, Kovacic, singura sclipire într-un mijloc lipsit de idei şi calitate. Jocul său de sâmbără nu a fost perfect, în special în prima repriză, dar calităţile sale sunt evidente. Cu 90 de baloane jucate, croatul a fost al doilea din acest punct de vedere, după Pirlo. A greşit doar patru pase din 65, i-au reuşit 5 driblinguri din 6 încercări, a avut 8 recuperări şi a pierdut 4 baloane. Pentru un puşti din 18 ani, într-un meci atât de tensionat, aceste cifre sunt mai mult decât încurajatoare. Nu e vina lui însă că la Inter nu-l are coechipier pe Modric, ci pe Gargano sau că cei care ar trebui să-l protejeze nu o fac aşa cum trebuie. În linia de mijloc a Interului, nici Pirlo nu ar mai fi atât de strălucitor.

Kovacic este omul de la care trebuie începută reconstrucţia. Una ce va trebui făcută probabil cu şi mai puţini bani (dar idei mai bune şi mai clare?), în condiţiile în care obiectivul principal al sezonului, Liga Campionilor, pare compromis în acest moment. Finalul de stagiune seamănă izbitor cu cel de anul trecut. Doar că acum presiunea pe care o simte Stramaccioni este infinit mai mare, iar mijloacele pe care le are la dispoziţie sunt evident mai limitate.

În tur, victoria cu Juventus a reprezentat începutul declinului pentru Inter. Poate că eşecul de pe Meazza va fi începutul revirimentului care să salveze imaginea ultimelor luni.

INTER - Juventus 1-2 (Palacio 54 / Quagliarella 3, Matri 60)

Inter: Handanovic - Ranocchia (Cambiasso 66), Samuel, Chivu - Zanetti, Gargano (Rocchi 80), Kovacic, Pereira - Alvarez (Guarin 46) - Palacio, Cassano

Juventus: Buffon - Chiellini, Marchisio, Barzagli, Bonucci, Padoin, Pirlo, Asamoah (Peluso 64), Vidal, Quagliarella (Giovinco 82), Matri (Pogba 74)