follow

GOLURI MEMORABILE (103): ALVARO RECOBA VS. SAMPDORIA

Ce îţi trebuie pentru a reveni de la 0-2 în doar şase minute şi să câştigi un meci care părea pierdut? Puţin noroc şi un fotbalist genial, capabil să schimbe cursul unui joc prin execuţiile sale.

Probabil nici un alt meci nu simbolizează mai bine ceea ce înseamnă Pazza Inter ca cel împotriva Sampdoriei din 9 ianuarie 2005. În minutul 85, genovezii marcau pentru 2-0, după un contraatac de manual. Două minute mai târziu, Recoba, intrat pe teren de puţin timp, trăgea senzaţional de la 30 de metri în bară, dând semnalul unei reveniri de poveste. Un minut mai târziu, uruguayanul îi pasa lui Martins, care reducea din diferenţă. Vieri a egalat în primul minut al prelungirilor şi se părea că nerazzurri se îndreaptă spre al 12-lea egal în 18 etape.

Apoi a venit momentul lui Recoba, care a adus o improbabilă victorie cu una dintre execuţiile de care doar el era capabil. Una din acele execuţii care l-au făcut atât de iubit, în ciuda imperfecţiunii sale. Dar care geniu e perfect?