follow

GOLURI MEMORABILE (121): ZLATAN IBRAHIMOVIC VS. PARMA

Probabil gândul vă zboară la una dintre cele două reuşite decisive din ultima etapă a sezonului 2007/08, care au adus al 17-lea Scudetto pentru Inter. Dar nu, azi ne amintim de un alt gol marcat de Zlatan împotriva Parmei. Cel din etapa a 11-a din sezonul 2006/07. Nerazzurri începuseră deja acea serie istorică de 17 victorii consecutive, iar pe Ennio Tardini a fost cea de-a patra, un 2-1 decis de Julio Cruz în minutele de prelungire. Scorul a fost însă deschis de Ibrahimovic, după un sfert de oră de joc, cu una dintre execuţiile care l-au făcut celebru. Lovitură liberă bătută de Vieira, suedezul preia pe piept în marginea careului, cu spatele la poartă, apoi se întoarce cu adversarul în spate şi trage imparabil la colţul lung. O bijuterie! După cum remarcă şi comentatorul partidei, cu un astfel de jucător, totul devine uşor.