follow

GOLURI MEMORABILE (122): JURGEN KLINSMANN VS. RAPID VIENA

Drumul Interului spre cucerirea Cupei UEFA în 1991 a început cu o dublă mai dificilă decât s-ar fi aşteptat fanii nerazzurrilor împotriva celor de la Rapid Viena. Austriecii, antrenaţi de celebrul Hans Krankl, s-au impus acasă cu 2-1, dar, în returul disputat la Verona, pe Bentegodi, doppietta lui Nicola Berti din repriza a doua părea să asigure calificarea băieţilor lui Trapattoni. A fost de ajuns un moment de neatenţie, cu două minute înainte de final, pentru ca Weber să trimită meciul în prelungiri. Rolul salvatorului a fost jucat de Jurgen Klinsmann, care a marcat golul decisiv după o acţiune a lui Bianchi. Inter mergea în turul doi, acolo unde reuşea o revenire de senzaţie cu Aston Villa, 3-0 pe Meazza după 0-2 în Anglia, apoi avea să defileze până în finală (nicio înfrângere şi un singur gol primit, la Belgrad, cu Partizan), pentru ca în ultimul act să treacă de Roma, printr-o victorie la Milano (2-0) şi un eşec la limită pe Olimpico (0-1).