follow

INTER - PARMA 3-3. CRONICA MECIULUI

Un alt egal, o altă evoluţie dezamăgitoare, o altă şansă irosită de Inter pentru a se apropia de locul 3. Iar programul nerazzurrilor din finalul turului şi începutul retrurului este unul infernal.

Spuneam înaintea meciului cu Roma că, indiferent de rezultatul acelei întâlniri, nu e cazul să ne îngrijorăm, pentru că programul Interului în următoarele opt etape era unul accesibil. Nerazzurri au pierdut atunci partida şi parcă şi entuziasmul iniţial din startul acestui sezon. La fel şi jocul convingător din acea perioadă.

Cele opt etape teoretic accesibile s-au încheiat fără înfrângere, e adevărat, dar Inter a câştigat doar trei dintre aceste meciuri şi doar unul singur de o manieră clară, cu Udinese, în deplasare. Culmea, tocmai partida care se anunţa cea mai dificilă. În rest, prestaţii dezamăgitoare şi puncte pierdute inacceptabil, care pun serios în pericol obiectivul nedeclarat al clubului, dar de care cu toţii suntem conştienţi: calificarea în Liga Campionilor.

Într-un fel, parcă revedem ceea ce s-a întâmplat anul trecut. Un început bun de campionat, apoi o scădere care a scos la iveală problemele echipei. Decizii discutabile ale antrenorului, probleme de lot, alternative puţine din cauza unui mercato plănuit şi executat prost. Dar, mai ales, o serie de jucători în cel mai bun caz mediocri, care nu reuşesc să-şi depăşească limitele evidente. Dacă noua conducere nu va interveni la timp, Inter şi fanii săi riscă să retrăiască ceea ce s-a întâmplat în stagiunea precedentă.

Meciul cu Parma a arătat că toate aceste probleme există. Kovacic a început iniţial ca trequartista şi, deloc surprinzător, i-a fost dificil să intre în joc. Abia când a început să evolueze mai retras, puştiul croat a aprins lumina. Deşi condus la pauză, Mazzarri a întârziat să facă schimbări, dar nici nu poate fi acuzat prea mult de acest lucru, atunci când citim numele jucătorilor de pe bancă. În fine, Guarin este cel mai bun exemplu pentru a ilustra incapacitatea unora din componenţii lotului de a face pasul la nivelul următor. Toate sunt aspecte îngrijorătoare şi asupra cărora trebuie să se lucreze. Orice analiză trebuie să înceapă de aici, nu aşa cum face Mazzarri, care şi-a început interviul pentru Inter Channel cu „a fost penalty evident la Alvarez”. Cum ar spune italianul, „ma per carita...”.

Faţă de formula anunţată înaintea meciului, Mazzarri a făcut două schimbări, oarecum neaşteptate. Ranocchia i-a luat locul lui Rolando în centrul apărării, iar Kovacic a revenit printre titulari în campionat după mai mult de o lună, lăsându-l pe bancă pe Taider. În rest, totul la fel. Deja tradiţionalul 3-5-1-1, cu Jonathan şi Zanetti pe benzi şi Palacio unic vârf. Inter a avut însă un început de partidă slab. Nerazzurri nu şi-au presat deloc adversarii în propria jumătate, iar Parma nu a aşteptat prea mult pentru a prelua controlul jocului. Golul lui Sansone a venit firesc, după mai puţin de un sfert de oră şi în urma unei alte neatenţii în defensivă.

După primirea golului, Inter a părut să strângă rândurile şi a început să împingă jocul spre poarta lui Mirante. Neconvingător şi fără a crea pericol, însă, pentru că Alvarez a fost şters, iar Guarin a continuat să joace practic de unul singur şi prost. În aceste condiţii, Kovacic a trecut la catedră şi a arătat că este probabil singurul din actualul lot capabil să ofere puţină bucurie pentru ochii unui iubitor de fotbal.O acţiune splendidă a croatului l-a lăsat pe Palacio singur cu portarul oaspeţilor, care a fost însă suficient de inteligent să-l tatoneze pe argentinian până când acesta şi-a închis unghiul şi nu a mai putut trage. Egalarea a venit totuşi cu un minut înainte de pauză, acelaşi Palacio înscriind din apropiere după o centrare a lui Jonathan, singurul moment bun al brazilianului aseară.

Image and video hosting by TinyPic

Nu a fost 1-1 la intrarea la vestiare, pentru că, în prelungirile primei reprize, Handanovic a făcut o greşeală dintre cele care te lasă fără cuvinte, iar Parolo, pe fază, i-a readus în avantaj pe parmegiani. Eroarea slovenului vine parcă să confirme că, în acest sezon, forma sa este departe de cea de anul trecut, dar în orice caz nu mă număr printre cei care cred că trebuie scos ţap ispăşitor. E acea lege a fotbalului care spune că orice gafă a portarului se vede imediat, în timp ce unui atacant, de exemplu, îi este permis să rateze cinci mari ocazii, înainte de a înscrie un gol care poate decide meciul. Şi chiar dacă senzaţia este că nivelul lui Handa e mai scăzut, nu pot să nu mă gândesc că alţii, care sunt pe teren etapă de etapă, au făcut infinit mai puţine lucruri decât el.

Primele zece minute ale reprizei a doua m-au făcut, pe moment, să fiu mai optimist. Jocul nerazzurrilor a fost departe de ceea ce aşteptăm, dar, spre deosebire de meciurile anterioare, am văzut măcar o reacţie de orgoliu. Aşa s-au născut golurile lui Palacio şi Guarin, care au întors rezultatul şi ne-au făcut să sperăm la victorie. Dar, la fel ca şi în alte ocazii, Inter a arătat imaturitate şi nu a reuşit să închidă defintiv conturile, lucru despre care a vorbit şi Mazzarri la conferinţa de presă de sâmbătă.

Avantajul nerazzurrilor a durat doar patru minute, pentru că o nouă neatenţie defensivă a permis Parmei să egaleze. Zanetti a fost prins în centru, Cassani a venit singur în dreapta, a avut timp să-şi potrivească centrarea, iar Sansone i-a luat faţa lui Cambiasso şi a făcut dubla.

La 3-3, Mazzarri a mutat în cele din urmă, Nagatomo şi Belfodil înlocuindu-i pe Zanetti şi Jonathan. Dar în loc să aducă un plus ofensiv, schimbările tehnicianului nerazzurro mai mult au dezechilibrat echipa. În ultimele 20 de minute, am revăzut parcă Interul lui Stramaccioni din finalul stagiunii trecute. Aproape orice atac al Parmei se transforma într-o ocazie, iar băieţii lui Donadoni ar fi putut chiar să câştige. La fel de adevărat este că mingea de meci i-a aparţinut lui Cambiasso, dar chiar şi un succes in-extremis şi smuls cu forcepsul nu ar fi schimbat părerea că Inter este încă departe de pretenţiile unei echipe care îşi propune calificarea în Liga Campionilor.

INTER - Parma 3-3 (Palacio 44, 54, Guarin 56 / Sansone 12, 60, Parolo 45+1)

Inter: Handanovic - Campagnaro, Ranocchia, Juan Jesus - Jonathan (Belfodil 77), Cambiasso, Kovacic, Alvarez, Zanetti (Nagatomo 70) - Guarin (Taider 88) - Palacio

Parma: Mirante - Cassani, Gargano (Acquah 18), Lucarelli, Biabiany, Parolo, Gobbi, Sansone (Rosi 87), Paletta, Marchionni, Cassano (Amauri 83)