follow

GOLURI MEMORABILE (133): RAMON DIAZ VS. COMO

În marşul triumfal spre titlul fantastic din 1989, Inter a trecut şi prin momente dificile, în faţa unor adversari consideraţi mai slabi. Atât cât putea fi vorba de adversari slabi într-o epocă în care Serie A era Mecca fotbalului mondial. Un astfel de moment a venit în etapa a şasea, atunci când nerazzurri s-au deplasat la Como. Jocul băieţilor lui Trap nu a fost la fel de solid ca în rundele precedente, iar Zenga a avut ceva de lucru pentru a opri atacurile entuziaste ale gazdelor. Pentru deblocarea scorului era nevoie de ceva special. Acel ceva a venit cu patru minute înainte de pauză, din partea lui Ramon Diaz. Aldo Serena a întors inteligent cu capul o centrare, iar atacantul argentinian a înscris cu o execuţie acrobatică din centrul careului. Autorul pasei decisive avea să marcheze pe final şi golul victoriei cu 2-1.