follow

INTER - SASSUOLO 1-0. CRONICA MECIULUI

Într-un final, Walter a pus capăt seriei negative a Interului. Nu Mazzarri, ci Samuel, care, la primul său joc în campionat după o pauză de trei luni, a marcat golul primei victorii nerazzurre în 2014. Cu banderola pe braţ, chiar sub Curva Nord. De eroi vom avea nevoie mereu!

După meci, Samuel a confirmat practic despărţirea de Inter la finalul acestui sezon. A dat însă asigurări că, în această perioadă, va da totul pentru ca, alături de colegii săi, să ofere cât mai multe motive de satisfacţie fanilor. Aşa cum a făcut-o mereu, de altfel. Nu e întâmplător faptul că se numără printre cei mai iubiţi jucători din actualul lot. Suporterii nu pot uita cât de important a fost Il Muro în succesele din anii trecuţi şi momentele memorabile în care a fost protagonist. La loc de cinste este probabil faptul că a fost un adevărat talisman în Derby, nerazzurri câştigând mereu cu el pe teren, o dată, în octombrie 2012, chiar prin golul său (ultimul pe care îl marcase înainte de cel de aseară). Alţii, precum subsemnatul, şi-au amintit de celebra lui reuşită în poarta aceluiaşi Pegolo, într-un dramatic 4-3 cu Siena, în sezonul Triplei.

Victoria de aseară nu a mai fost obţinută la capătul unui meci în care unii au riscat infarctul, dar nici nu venit atât de uşor cum ar fi fost normal. Faptul că unicul gol a fost marcat de un fundaş confirmă perioada perioada slabă a atacanţilor şi face şi mai greu de explicat nefolosirea lui Icardi. Iar trecerea de la 7-0 în tur la 1-0 în retur arată involuţia jocului nerazzurrilor în această perioadă, deşi, pentru a păstra adevărul, Sassuolo a avut o echipă complet schimbată faţă de partida din septembrie.

Mazzarri a făcut patru schimbări în echipa de start faţă de meciul de la Torino, noua achiziţie Hernanes, Samuel, Guarin şi Milito înlocuindu-i pe accidentatul Alvarez, Campagnaro, Taider şi Kovacic. Chiar şi aşa, unele dintre alegerile tehnicianului nerazzurro continuă să fie discutabile. D'Ambrosio a fost lăsat din nou pe bancă, sârbul Kuzmanovic şi-a păstrat locul de titular împotriva oricărei logici şi în ciuda unor prestaţii în cel mai bun caz modeste, iar Milito este forţat din primul minut chiar dacă evoluţiile sale nu-l recomandă pentru acest lucru.

În orice caz, în mod clar abordarea jocului a fost mult mai ofensivă decât în alte ocazii. S-a revenit la un sistem cu doi atacanţi, iar în linia de mijloc şi-au găsit locul Hernanes (debut încurajator, care se putea încheia cu gol) şi Guarin (solid la revenire, cu deja traţionala cădere după pauză), doi jucători orientaţi mai mult pe atac şi care pot face diferenţa printr-un dribling sau un şut de la distanţă. Deloc întâmplător, ei au fost cei care i-au dat primele emoţii lui Pegolo, cu şuturi din afara careului.

Cu toate acestea, exceptând ultimele cinci minute ale primei reprize, nu a fost o diferenţă prea mare între Interul ultimelor etape şi cel care a jucat împotriva lui Sassuolo. Acelaşi ritm lent, previzibil, aceeaşi lipsă a unui plan de joc. Discursul cu organizarea foarte bună a defensivei lui Malesani ţine doar până la un anumit punct.

Finalul primei reprize a fost frustrant şi a dat senzaţia că Inter nu va reuşi să spargă gheaţa în 2014 nici de această dată. Palacio a creat două ocazii uriaşe pentru Milito, dar Il Principe a ratat incredibil de fiecare dată, o dovadă în plus a declinului său. Apoi a  fost rândul lui Don Rodrigo să irosească o şansă bună de a debloca meciul, astfel că la vestiare s-a intrat cu acelaşi scor de la începutul meciului.

Din fericire, debutul părţii secunde a adus deschiderea rapidă a scorului şi a evitat pericolul ca Inter să intre în criză de timp, ceea ce ar fi făcut probabil şi mai dificilă misiunea elevilor lui Mazzarri. Hernanes a executat excelent un corner, iar Samuel a marcat cu o lovitură de cap ca în vremurile bune, după un duel aproape identic cu cel din prima repriză la care s-ar fi putut dicta penalty în favoarea nerazzurrilor. Mai trebuie însă să aşteptăm ceva vreme până vom vedea cine este executantul loviturilor de pedeapsă la Inter.

Image and video hosting by TinyPic

Golul i-a eliberat pe nerazzurri de presiune, astfel că rezultatul a fost păstrat fără mari probleme, asta şi pentru principalul pericol al oaspeţilor, Berardi, a fost complet anihilat de Juan Jesus, brazilianul reuşind în sfârşit o prestaţie pe măsura talentului său. Inter se putea desprinde decisiv şi să aibă parte de un final de meci mult mai liniştit, dar Pegolo a intervenit providenţial la şuturile lui Hernanes, Guarin şi Ruben Botta. Dacă notăm şi ratările lui Jonathan şi din nou Botta, care au tras peste din poziţii favorabile, avem încă o confirmare a faptului că finalizarea ocaziilor continuă să fie o problemă la care trebuie lucrat.

O victorie era esenţială. Mai importantă decât prestaţia echipei. Aceasta a venit şi a pus capăt unei serii de rezultate slabe, dar adversarul a fost multe prea modest pentru a vorbi despre ieşirea din criză. Meciul cu Fiorentina ne va oferi mai multe răspunsuri. Sperăm ca ele să fie pozitive.

INTER - Sassuolo 1-0 (Samuel 48)

Inter: Handanovic - Rolando, Samuel (Campagnaro 80), Juan Jesus - Jonathan, Guarin, Kuzmanovic (Taider 84), Hernanes, Nagatomo - Palacio, 22 Milito (Botta 66)

Sassuolo: Pegolo - Longhi, Ariaudo, Marrone, Floccari (Floro Flores 80), Biondini (Chibsah 68), Bianco (Missiroli 74), Brighi, Berardi, Cannavaro, Rosi