follow

GOLURI MEMORABILE (146): GORAN PANDEV VS. BAYERN MUNCHEN

Returul cu Bayern Munchen din optimile Ligii Campionilor, ediţia 2010/11, este, probabil, ultimul meci mare făcut de Inter în Europa (n-am uitat de Tottenham, dar împotriva englezilor am ratat calificarea). Plus că bavarezii sunt un adversar de cu totul alt calibru, iar o victorie pe terenul lor reprezintă o adevărată performanţă. Mai ales atunci când trebuie să întorci un rezultat nefavorabil. Nerazzurri au pierdut pe Meazza (0-1), au anulat avantajul germanilor la Munchen încă din startul partidei, dar apoi s-au văzut conduşi cu 2-1 şi erau practic în corzi, toată lumea aşteptând KO-ul din partea elevilor lui Louis Van Gaal. Sneijder a egalat însă şi a readus Interul în joc, pentru ca, în minutul 88, Goran Pandev, unul dintre cei mai slabi interişti în acea seară, să înscrie golul unei calificări spectaculoase. Improbabilul salvator!