follow

SAMPDORIA - INTER 0-4. CRONICA MECIULUI

Inter a pus capăt unei serii de patru meciuri fără victorie printr-un succes în care a marcat de patru ori şi în care, ca o ironie, cel mai bun om al său a fost portarul.

Poate părea deplasat să începi cronica unui 4-0 vorbind despre omul din poarta învingătorilor. Dar acum nu este cazul. Pe Marassi, Handanovic a respins tot, de la penaltyul lui Maxi Lopez, până la criticile primite în ultima perioadă (nu fără motiv). Slovenul s-a prezentat în versiunea sa cea mai bună la Genova şi a evitat un dezastru în prima repriză, când nerazzurri dădeau senzaţia că sunt încurcaţi de faptul că au un om în plus. Odată terminată treaba lui Samir, Inter a controlat de o manieră categorică jocul din partea a doua, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabelă.

Nu a fost însă doar meciul lui Handanovic, care a primit nota 9 în Gazzetta dello Sport pentru prestaţia sa. A fost şi meciul lui Icardi. Nu, nu vorbim despre mondenităţi, ci despre fotbal. Deşi unii au încercat (şi încă încearcă) să transfere discuţia în alte planuri. Într-o atmosferă evident ostilă, de care presa este responsabilă din cauza faptului că a insistat exagerat pe o poveste care nu are nimic de-a face cu fotbalul, Maurito a dovedit încă o dată că este un atacant de rasă şi a reuşit să treacă testul de personalitate, deşi a primit un cartonaş galben pentru felul în care a sărbătorit prima sa reuşită. O decizie oricum exagerată a arbitrului.

Image and video hosting by TinyPic

Fiecare e liber să creadă ce vrea despre omul Icardi (de fapt, e încă un puşti), dar atacantul Icardi este cu adevărat impresionant şi reprezintă viitorul acestei echipe, alături de celălalt puşti talentat, care în sfârşit a revenit printre titulari la Genova. În aceste condiţii, orice discurs, orice zvon care apare în presă despre posibila vânzare a argentinianului la finalul actualului sezon nici nu merită comentat. Nu văd niciun motiv pentru care conducerea clubului să ia în calcul o asemenea variantă. Vorbim despre un jucător de doar 21 de ani, care a marcat deja 18 goluri în mai puţin de 50 de meciuri în Serie A. În actuala stagiune, are 8 reuşite în 18 apariţii (nu toate ca titular) şi sunt şanse mari să egaleze, dacă nu chiar să depăşească, cele 10 goluri de anul trecut. Asta în condiţiile în care a fost accidentat mult timp. Pentru ce să renunţi la un astfel de fotbalist?

Cu siguranţă Icradi este departe de a fi un produs finit. Mai are încă de lucrat din punct de vedere tactic şi trebuie să fie mai matur. Lucruri care vin odată cu vârsta şi cu experienţa. Însă calitatea este acolo şi doar cine este mai interesat de gossip decât de fotbal poate să ignore acest lucru.

Victoria de la Genova a venit la momentul potrivit. Un alt pas greşit ar fi inflamat cu siguranţă lucrurile mai mult decât erau deja. În plus, e important că, înaintea unui final teribil de campionat, Inter a reuşit să profite de noii paşi greşiţi făcuţi de Parma, Atalanta şi Lazio, echipe care îi ameninţau poziţia a cincea şi care încă o fac. Nu trebuie însă să ne lăsăm păcăliţi de proporţiile scorului. Meciul de pe Marassi nu a fost o formalitate, mai ales în prima repriză, care s-ar fi putut termina rău fără paradele providenţiale ale lui Handanovic.

Două schimbări a făcut Walter Mazzarri în echipa de start faţă de etapa trecută. Prima, forţată de accidentarea lui Juan Jesus, al cărui loc în defensivă a fost luat de Samuel. A doua, una pe care trebuia să o facă de mult timp, Kovacic pe teren şi Alvarez pe bancă. Chiar de la o recuperare a croatului - care pare să se fi pus la punct şi din punct de vedere defensiv, marea durere a antrenorului - a pornit faza care a dus la deschiderea scorului. Palacio a evadat pe partea dreaptă şi a centrat ideal pentru Icardi, al cărui şut din prima nu a putut fi oprit de Da Costa. Nu trecuse nici un sfert de oră din meci şi Inter dădea senzaţia că poate repeta evoluţiile convingătoare de la Florenţa şi Verona.

Dar, peste doar cinci minute, Ranocchia a făcut una dintre greşelile care îl caracterizează şi care îi întârzie maturizarea completă, faultându-l în careu pe Gastaldello. O intervenţie care putea fi evitată şi care a pus în pericol proaspătul avantaj al nerazzurrilor. Handanovic şi-a început însă propriul show şi a apărat execuţia lui Maxi Lopez, una totuşi slabă, pentru a fi sinceri până la capăt.

După alte două minute, Sampdoria părea să primească lovitura decisivă, când Eder a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene primite în decurs de câteva secunde. Mai întâi, pentru o simulare. Apoi, pentru modul agresiv în care a protestat şi pentru faptul că şi-a folosit prea mult mâinile în discuţiile cu jucătorii interişti. Dar, chiar şi cu un om în plus, Inter nu a reuşit să-şi impună jocul şi să fie periculoasă la poarta lui Da Costa. Din contră, marile ocazii au aparţinut gazdelor, doar intervenţiile spectaculoase ale lui Handanovic păstrând rezultatul neschimbat.

Aspectul meciului s-a modificat după pauză (probabil că Mazzarri a reuşit să repare ceea ce nu a funcţionat în prima parte) şi, odată cu reuşita de 2-0 a lui Samuel, nu a mai existat vreun dubiu privind câştigătoarea. Aproape imediat, Icardi a făcut dubla, pentru ca Palacio să stabilească rezultatul final, la capătul unei acţiuni superbe în care a fost implicat şi Alvarez, ajuns la a opta pasă decisivă în acest sezon, mai mult decât oricare alt jucător din lot.

Ricky a intrat pe teren în ultimele 25 de minute, înlocuindu-l pe Icardi, care a fost schimbat în fluierăturile celor care anul trecut îl idolatrizau, însă Maurito s-a îndreptat pe bancă cu un surâs ironic, conştient de faptul că a câştigat la scor duelul cu tribunele care i-au fost extrem de ostile. După mult timp, l-am revăzut şi pe Taider, intrat cu un sfert de oră înainte de final în locul unui Hernanes şters, în timp ce Kovacic, unul dintre cei mai buni oameni ai nerazzurrilor, nu a terminat meciul pe teren, fiind schimbat de Milito în minutul 80. Cred că era o idee mai bună ca Il Principe să intre în locul lui Palacio, cel mai folosit interist în acest sezon, dar după o asemenea partidă şi o prestaţie precum cea din repriza a doua cu greu i se pot aduce critici lui Mazzarri.

Succesul de pe Marassi a confirmat faptul că Inter se simte mai bine în deplasare în acest sezon. Să sperăm că tradiţia se va respecta şi etapa viitoare, când nerazzurri vor juca la Parma, unde n-au mai câştigat din 2008 (celebra dublă a lui Ibrahimovic care a însemnat cucerirea titlului). Acum, o eventuală victorie nu va însemna un Scudetto, dar ar fi un pas aproape decisiv spre calificarea în Europa.

Sampdoria - INTER 0-4 (Icardi 13, 63, Samuel 60, Palacio 79)
Inter: Handanovic - Ranocchia, Samuel, Rolando - D'Ambrosio, Hernanes (Taider 75), Cambiasso, Kovacic (Milito 80), Nagatomo - Icardi (Alvarez 68), Palacio

Sampdoria: Da Costa - De Silvestri, Mustafi, Gastaldello, Regini - Soriano, Palombo (Lombardo 84), Obiang (Krsticic 58) - Sansone (Okaka 67), Maxi Lopez, Eder