follow

GOLURI MEMORABILE (149): WALTER SAMUEL VS. SIENA

După Milito şi Zanetti, este timpul să ne amintitm de o reuşită memorabilă a altui jucător care ne va părăsi la finalul acestui sezon. Este vorba de Walter Samuel. Cu siguranţă, imaginea cu care vom rămâne în ceea ce îl priveşte este aceea a unui Zid care nu a căzut vreodată. A existat însă un moment în care fundaşul de fier al nerazzurrilor s-a transformat într-un vârf veritabil. S-a întâmplat într-un meci dintre cele mai emoţionante din senzaţionalul sezon 2009/10. În ultima etapă a turului, Inter se afla la egalitate pe teren propriu cu Siena, scor 3-3. Un pas greşit era de neconceput pentru Mourinho şi ai lui, mai ales că adversarul era unul care lupta pentru evitarea retrogradării. Aşa că portughezul l-a trimis pe Samuel în atac, o decizie care şi-a arătat roadele în al treilea minut al prelungirilor, când argentinianul a păcălit pasul la offside al apărării toscane şi a marcat golul unei victorii fundamentale. Ca un atacant adevărat.